Výběh na balkoně

p1110135Loni cca v dubnu jsem si usmyslel, že udělám pro své pancéřované miláčky mini výběh i na balkoně, aby měli kde z jara vegetovat.

Slovo dalo slovo a naši dvorní truhláři Honza a Lukáš mi dle mého úplně přesného šémátka nařezali díly z OSB 18mm a já to s Eliškou po večerech v sestavil a natřel. Na výběhu jsou dvě vrstvy nátěru. To by mělo na pár let stačit. Přeci jen je vystaven povětrnostním vlivům minimálně. Prší na něj jen při silnějším dešti.

Rozepisovat se o tom moc nebudu, v podstatě není ani co. Nedá se to považovat ani za mustr pro ostatní želvaře. Každý stejně musí vycházet z místních podmínek na svém balkoně. Spíš to berte jako inspiraci.

p1090940Na několik věcí ale upozorním. Do dna jsem navrtal otvory, aby případný plavák měl kudy odtéci. Také se to hodí, pokud přeženu zálivku. A pod hlínu jsem použil nopovou folii, aby hlína nebyla v přímém kontaktu s OSB deskou. I když by to OSB desky měly vydržet, určitě by dlouhodobý přímý kontakt s vlhkem dobrý nebyl. Mohly by začít bobtnat. Potom by se to již těžko zachraňovalo.

p1090942Dalším, docela důležitým údajem je hmotnost. Vzhledem k tomu, že se do tohoto výběhu vešly dvě dětské vaničky hlíny, bude hmotnost dost vysoká (jednu jsem sám sotva utáhl), je tedy potřeba správně nadimenzovat „nohy“. Já tam mám nohu jen jednu, smrkovou 5x5cm a pod celou zadní stěnou je skříňka. Pravou stranu výběhu jistí parapet.

Doporučím také izolovat strop. Zevnitř mám na něm 2cm polystyren (stačí přilepit). Chrání v létě před horkem. Bouda se tolik neprohřeje. Lampa, která je na fotografiích vidět, je tam pro dopolední hodiny, protože nám na balkon svítí až od cca 13té hodiny. V podstatě to také ale záleží na místních podmínkách. Pokud bude výběh na balkoně, kam svítí jen dopoledne, tak je naopak žádoucí, aby se bouda prohřála co nejdříve.

p1110274Výběh je natřen barvou Bisil, ale až budu obnovovat nátěr, tak použiji normální, vodou ředitelný, Eternal, který se mi osvědčil při stavbě venkovního výběhu. Bisil, ač je zdravotně nezávadný po uschnutí (používá se na bazény), při natírání děsně, ale opravdu děsně smrdí.

Nyní tady výběh zahajuje svou, již druhou sezónu. Barva drží a už se začíná i zelenat vysetý jetel a jitrocel. Dokonce zimu přežily netřesky z loňska (a to bylo i -20), které jsem tam přesunul po vystěhování želv. Ale zelené tam určitě dlouho nevydrží, protože v boudě jsou již odzimované stádečko a čeká jen na lepší počasí. Porost je potom během několika dnů fuč. 😀

qrCode