Stavíme terárium pro želvu III. – kompletace

Terarium 02Tak truhlář zklamal, terárium bylo dodáno včas a v dohodnutém termínu  (15.4.2009), ale ve složeném stavu :-D, takže jsem přišl o legraci při stavbě, určitě bych to skládal na několikrát, na to se znám dobře.

Jelikož je kámoš – truhlář zkušený, nedbal mých požadavků a vylepšil konstrukci terária tak, aby držela lépe pohromadě a vrchní díl pro elektřinu byl kompletně jednoduše rozebíratelný.

Polotovar 01Polotovar 02Polotovar 03

Většina spodního dílu je v jednom kuse, až na část kde budou upevněny zářivky a vrchní lať nad sklem, která je odnímatelná, aby se přední sklo dalo případně vyměnit.

Montáž jsem začal připevněním ventilátorů pro odtah tepla ze zdrojů ve vrchní technické části s elektřinou. Na ventilátory jsem zespodu a z vrchu namontovat krycí mřížky – spodní kvůli tomu, aby ventilátory netáhly prach z terária do místnosti a na vrchní část z bezpečnostních a estetických důvodů.

Ventilatory 01Ventilatory 02Ventilatory 03

Nyní přejdeme k veselejší části, a to k elektřině. Nejdříve bylo nutno zamontovat krabice pro zásuvky. To byl trochu oříšek, protože díry byly větší (nebyl přesný vykružovák). Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem krabičku přichytil vruty na 4 místech (viz. foto) a potom vyplnil místo lepidlem Patex. Krabice se nehnula již po přišroubování, lepidlo bylo jen pro jistotu.

Krabice 01Krabice 02Krabice 03

Než zavadlo lepidlo na krabicích, tak jsem přišrouboval na strop “rozvodny” čtvercovou krabici s pětipólovým věnečkem.

Venecek 01Venecek 02

Nyní následuje pohled na hotový rozvod části, která se bude řízena spínacími hodinami. Tato část má dva okruhy, každý bude možno vypnout vypínačem na přední části “rozvodny”.
Zleva:
1. Kabel CYKY 5×1.5 (zelenožlutý vystřižen), k dvojvypínači.
2. Kabel CYKY 3×1.5 – k zásuvce na předním panelu rozvodny
3. a 4.  Kabel CYKY 3×1.5 k dvojzásuvce uvnitř rozvodny, každá na jeden okruh. Mohl bych zde zásuvky vynechat a napojit rovnou “psy”, ale takto půjde vše jednodušeji rozpojit a bude k elektřině lepší přístup.

Na fotografii není pouze hlavní přívod, ten bude zapojen později.

Rozvodna 01

Nyní již pohledy na sestavenou rozvodnu. Spodní krabice je další, samostatný přívod do rozvodny, který nepůjde přes spínací hodiny a bude tedy neustále pod napětím. Na tuto větev bude možno připojit cokoli, co musí být k dispozici neustále, a ne jen 12 hodin, kdy se svítí želvě.

Rozvodna 02Rozvodna 03Rozvodna 04

Elektřina je hotova a nyní jdeme na osvětlení. Zářivky Exo Terra Repti Glo 10.0 a Exo Terra Repti Glo 2.0 jsem zapojil do osvětlovací jednotky ExoTerra Light Unit Glomat a přišrouboval na demontovatelný strop terária. Bohužel mnou použitá osvětlovací jednotka nemá připraveny úchyty, tak jsem musel improvizovat. Také jsem připevnil slunící lampu, jejíž výrobu jsem popisoval v minulém díle.

Osvetleni 01Osvetleni 02Osvetleni 03Osvetleni 04

Tak, osvětlení je komplet a dnes zbývá již jen upevnit transparentním silikonem přední sklo. Silikon jsem koupil v kartuši do vytlačovací pistole. S nanášením silikonu do spár problém není, ale při uhlazování a odstraňování přebytečného silikonu si dejte pozor na upatlání skla. Později to sice vyčistit půjde, ale žiletkou, je to zbytečná práce navíc.

Sklo 01Sklo 02Sklo 03Sklo 04Sklo 05Sklo 07

Tak, a z většiny je hotovo, terárium je již na svém místě, jen zapojit do zásuvky a je hotovo, tedy skoro.

Terarium 01Terarium 02Terarium 03

Zbývá poslední věc, a to sklo dovnitř terária, na podlahu a boky, do výšky 10 cm. Aby zbytečně lamino nemělo přímý styk s vlhkostí. Obvodových skleněných dílů jsem pro jistotu nechal vyvrtat díry a sklo přišrouboval, aby na želvu nepadlo. Také jsem všechny spáry vymazal silikonem. Je důležité také nezapomenout omazat šrouby, aby se vlkost za sklo nedostávala přes mezery okolo šroubů.

Sklo dno 01Sklo dno 02Sklo dno 03

Terárium je nyní hotové, svítíme, topíme, odvětráváme elektroniku. Zbývá nastěhovat želvičku, pro tu jedeme zítra k p. Kmochovi (www.chovzelv.cz). Uvidíme, jak se u nás želvičce (už má i jméno – Amálka) bude líbit. Hlavním ošetřovatelem a krmičem bude naše dcera Míša (8 let), tak uvidíme, jak to bude s mým dohledem zvládat.

Stavíme terárium pro želvu III. – kompletace