Názor na odtahy v KH

Ráno, 6.11.2013 mi zapípal mobil a přišla první SMS – Nehoda na parkovišti.

To se stává, občas při parkování do auta někdo ťukne, na sídlišti běžné. Ale potom začalo. Další SMS – Krádež kol, náklon a hned další SMS – Odtažení vozidla.

Bylo to jasné, včera jsem po dlouhé době nechal auto u OC Pasáž a zapomněl na úklid. Holt když jsem blbej, tak budu trpět a bude veselé ráno. Vytočil jsem 156, ať stopnou odtah, že jsem tam během pěti minut.

Obléknu se, letím tam. Auto je už naloženo. Tak s Městskou policií vyřeším pokutu. Strážníci od MP vyřešili vše v klidu, profesionálně. K jejich přístupu nemám co vytknout. Zaplatil jsem a jdu si vyřešit odtah.

Ceny odtahu

Tak se ptám kolik zaplatím, když jsem to stihl ještě než odjeli. A bylo mi oznámeno, že 1550 Kč, že to je odtah dokončený. Prý jak je naloženo, je to dokončený odtah a je to za plnou cenu. To mě dostalo. Pán od odtahovky AC BOSS to ještě připepřil poznámkami typu „To si to musíte hlídat, když tu bydlíte“, „To si to musíte zapsat do mobilu“.  Asi jako kdybych to nevěděl, prostě jsem na to jen zapomněl. Kdyby to bylo alespoň bez těch průpovídek.

Tak přijdu vytočen domů, sednu k PC a kouknu se na nařízení města z roku 2011 a zjišťuji, že nedokončený odtah je pouze za 650 Kč. Ha, říkám si, obrali mě. Ale potom se začtu…..

„Za nedokončený odtah se považuje zahájení úkonů vedoucích k uskutečnění odtahu, tj. stav, kdy již došlo ke spojení lanem navijáku odtahového vozidla s odtahovaným vozidlem (u   odtahového vozidla s rampou), nebo bylo-li odtahované vozidlo již vyzvednuto příslušným technickým zařízením odtahového vozidla, ale nebylo ještě na odtahové vozidlo naloženo(u odtahového vozidla se zdvihacím ramenem).“

„Za dokončený se odtah považuje od okamžiku, kdy odtahované vozidlo bylo již naloženo na vozidlo odtahové služby.“

A to když se koukneme na nařízení města, tak zjistíme, že hned, co tam auto složí, naúčtují parkovné za první den, tedy 190 Kč. Případně další příplatky. Docela by mě zajímala definice luxusního auta.

Takže si to shrneme. Odtah je dokončen tím, že auto naloží na odtahovku. Odvoz na jejich parkoviště a složení tam – tedy dle mne druhá polovina práce – je evidentně zdarma a nic nestojí. Jsem se chtěl pro zajímavost podívat na to, kolik stojí normální odtah od AC BOSS, schválně, kdo to tam najde? A to lze polemizovat i nad částečným odtahem.

Plně chápu, že práce musí být zaplacena, že se musí zaplatit vozidlo, zaměstnanci apod. Ale nechápu systém platby za odtah, který se stihne stopnout, auto neodvezou, nejsou tedy náklady na převoz a na složení na sběrném parkovišti. To je, dle mne, pouze okrádání zákazníka. Pokud by to bylo za sníženou sazbu, nemůže občan nic říci.

Řešení?

Nařízení Města Kutná Hora tu máme od roku 2011. Co kdybychom to zkusili změnit? Odtah přeci nemá být represivní, ale má zajistit volnost ulic při zónovém čištění. A udělat revizi nařízení po několika letech není nic špatného. Praxe ukáže, jestli nastavené mantinely jsou ty správné…

Taky by odtahy nemusela dělat externí firma, ale městská firma – Technické služby.
Pořídit Technickým odtahovku by nemusel být zase až takový náklad. Volné plochy tu ve městě máme. A i kdyby ne, auto lze posunout o kus vedle, do jiné ulice… Městská organizace by měla náplň práce a pro odtažené auto by se dalo dojít i pěšky (i kdyby bylo na nějakém parkovišti ve městě). Nyní Vás musí pro auto někdo na to sběrné parkoviště dovézt, což nemusí být pro odtaženého tak jednoduché.

Také by bylo dobré posunout čas na osmou hodinu, v 7:00 je dost lidí ještě doma i s dětmi.

qrCode