Mé odzimované stádečko

Amálka19.1.2010 jsem poprvé odzimoval svou mini skupinu hermanek (testudo hermanni boettgeri). Jak to vypadá, tak se zatím mají všechny k světu.
Zimování, ze kterého jsem měl strach, mám úspěšně za sebou.

Možná by bylo dobré napsat, jak a kdy jsem pořídili další želvouchy, když jsem tu psal jen o jednom.

30.6.2009 jsme si z Krásné Hory od p. Jetmara přivezli želvoucha s číslem 77 a byl pojmenován Bobeš. S Amálkou trávili celé léto ve výběhu na chalupě. Po přestěhování domů jsme ještě dopořídili 22.10.2009 dva letošní prcky a to č. 47 Cilku a č. 81 Dádu, ty máme opět od p. Kmocha, od kterého jsme kupovali i Amálku. Zatím nevíme, co bude kluk a co bude holka, to se vyjasní až v průběhu několika let. I když nutno říci, že z Amálky se asi postupně stane Amálek.

CilkaCca začátkem listopadu jsme započali zimovací přípravu. Ta se bohužel v paneláku nedělá dobře, protože poklesy teplot se velice špatně simulují. Přeci jen vychladit dětský pokoj pod 10° není zrovna nejvhodnější. Zkoušel jsem nejdříve dělal pokusy s namraženou 1,5l PET lahví. Teplotu v teráriu sice přes noc snížila, ale ne dostatečně, a více lahví nemá kapacitu mrazák a ven jsem želvouchy přes noc dát nemohl, protože už mrzlo.

AmálkaPřišla tedy na řadu další metoda, a to přes noc do lednice a přes den ven (když nemrzlo), nebo za balkonové dveře ložnice (když venku i přes den mrzlo), kde je nejchladněji. Po cca týdnu už želvy přestaly i přes den vylézat, a bylo je možno v lednici nechat natrvalo, spaly až do 19.1.2010 při teplotě cca 4°C. Každý týden jsem pouze zkontroloval vlhkost a zda jsou živé. Během zimování jsem je 3x převážil, jestli moc neubývají na váze.

I probuzení, s postupným nájezdem zažívání a biorytmu želv proběhlo ukázkově, takže jsem pro letošek spokojen. Nyní by se dalo říci, že parádně žerou a s…u, tedy papají a kakají a krásně přibraly.

DádaDokonce za se sebou mají i první slunění venku, když bylo dva dny cca 20 stupňů na sluníčku, tak jsem je tam na chvíli vystrčil, aby se nahřály a vyslunily. Už jsou i nově nafocené a fotky zaslané na úřad, takže letošní povinnost je splněná.

Už aby bylo zelené a trochu teplo, aby mohly ven.

Také nutno říci, že Amálka s Bobešem od pořízení docela vyrostli. Když jsme pořídili Amálku, tak měla 25g a Bobeš měl 32g. Jsou cca stejně staří, jen Bobeše jsme pořizovali jen trochu déle. Nyní má Amálka 78g a Bobeš 81g. Jsem zvědavý, kolik to bude před zimováním. Ty dvě malé taky pěkně kynou, od října mají nahoře 12g, tedy třetinu své původní váhy. Graf s přírůstky napoví.

Porovnání velikostí:

Přírůstky

Amálka

Amálka1
Amálka 25.06.2009

Amálka2
Amálka 07.03.2010

Bobeš

Bobeš1
Bobeš 01.07.2009

Bobeš2
Bobeš 07.03.2010

.

qrCode