Hobliny Limara 15L

hobl_normal_15l1Když si želvař vybere jako podestýlku do terária hobliny, vyvstane mu hned další problém a to, které hobliny koupit. Na různých fórech se o tom vedou diskuze, které práší, které nepráší, které jsou vhodné a které ne. Pojďme se spolu postupně, v několika článcích, podívat na to, co se dá u nás pořídit, a jak to vypadá.
Napoprvé se podíváme na běžné hobliny Limara, které se prodávají v různých vůních (a chtělo by se mi napsat i příchutích). Nás budou ale zajímat samozřejmě ty přírodní.

Údaje o hoblinách:
Název: Hobliny pro hlodavce
Výrobce: Limara Plus, s.r.o., Kunštát
Objem: 15l
EAN: 15l – 8595196200034
Cena: cca 23 Kč – Zverimex v Kauflandu

Stanovisko: Nedoporučuji pro želvy

Balení
Balení

Za svých 23 Kč dostanete do ruky obdélníkový balíček, který na mě hned na první dotek působí dojmem, že není moc napěchovaný (konkurenční Gimborny jsou o dost tvrdší). Při bližším prozkoumání zabalených hoblin hned poznáte, že to moc kvalitní hobliny nebudou. V celém balení je vidět dost
ký obsah pilin (ano, prachových částic). Hlodavcům je to možná jedno, ale Vaší želvě moc líbit nebudou, i když Vám to neřekne.

Balení

Nyní přistoupíme k vlastním fotografiím hoblin. Nejdříve jsem hobliny jen tak vysypal ze obalu, nevypadl velký kus, ale rovnou se sypaly, což svědčí o tom, co jsem psal výše. Nejsou moc slisované a výsledný objem nebude nijak závratný.
Následoval test na prach. Nejdříve jsem hobliny jemně rozhrnul a poté shrnul ke straně. Na podložce zůstala spousta pilin, což není vůbec dobré.

Limara 3
Vysypání z obalu
Jemné rozhrnutí
Jemné rozhrnutí
Jemné rozhrnutí
Jemné rozhrnutí
Rozhrnutí s pilinami
Rozhrnutí s pilinami
Velikost hoblin
Velikost hoblin
Velikost hoblin + zbytků
Velikost hoblin + zbytků

Nyní ještě přiložím dvě fotografie, abyste si mohli udělat představu o velikosti částic. Tyto hobliny mají částice velice malé, většina hoblin se mi jeví jako rozlámaná.

Posledním testem bylo namočení hoblin. To jsem provedl v misce. Množstvím vody, kterým běžně želvám hobliny vlhčím, tedy tak, aby z nich přímo necrčela voda, ale byly dostatečně vlhké.

Na ruku se mi při promíchávání nelepily jen hobliny, ale i dost pilin a ostatních malých zbytků. Při vyklopení udělala směska na podložce „knedlík“.

Zbytek v misce
Zbytek v misce
"Knedlík" - vyklopení směsky
"Knedlík", vyklopení směsky
Zbytky na ruce
Zbytky na ruce
Rozhrnutí vlkýh
Rozhrnutí vlhkých

Tyto hobliny mě dost zklamaly svou kvalitou. Bohužel jsem je musel „otestovat“ i na želvíkách. Těsně před převozem jsem zjistil, že staré hobliny v boxu jsou zatuchlé, tak jsem se stavil pro nějaké to menší balení na rychlou spotřebu a nasypal je do transportního boxu. Po převozu byly želvíci celí ulepení od pilin, s kvalitními hoblinami se toto nedá srovnávat.

Želvařka Katka mi ještě poradila takovéto hobliny pořádně proklepat, aby piliny propadly dolů. Jen mám obavu, že bych ještě více rozdrtil již tak malé části – hobliny.

V příštím testu se podíváme na hobliny Gimborn.

qrCode