Flattr.com

Flattr.com

Že nevíte, o co jde? Že jste o něm nikdy neslyšeli? Pamatujete ještě někdo Fazole? Ano, Flattr je jeden z mikroplatebních systémů. Je to možnost, jak zajistit, aby muzikanti, novináři, blogeři, spisovatelé, programátoři získali odměnu za to, to nabízejí na internetu, byli odměněni.

Platí jedno pořekadlo: od té doby co vynalezli peníze, se neděkuje. Já bych to tedy osobně tolik nezobecňoval, ale spíše bych řekl, že díky Flattru můžeme poděkovat a vyjádřit svou vděčnost podstatně lépe, než stisknutím Like na Facebooku.

Flattr.com je možnost, jak částečně vyřešit sdílení, internet, právo a ekonomii. Třeba nastal čas na to, aby se rozšířil u nás tak, jako v domácím Švédsku, kde byl založen v roce 2010 skupinkou lidí kolem The Pirate Bay .

Hlavně jednoduše:

Flattr by se měl stát něčím podobným, jako je tlačítko Facebook like, které je velice oblíbené, ale nezavazující. Kliknutím na like nic nikomu nedáte, k ničemu vás nezavazuje. Naopak kliknutím na Flattr tlačítko odměníte autora článku, muziky, knihy apod. A to jednoduše, nemusíte myslet na to, kolik mu dát. Prostě jedním klikem řeknete, že ho odměňujete.

Jak to tedy funguje:

Ve flatrofštině je to porcování koláče. Po česku bychom tomu mohli říkat spravedlivé porcování medvěda (to by mohli znát všichni). Po registraci na Flattr.com si na svůj účet převedete finanční hotovost dle vlastního uvážení a určíte, kolik měsíčně chcete věnovat na odměny. Minimální částka je 2€. Flattr si z nabité částky ponechá 10%, ale dle jejich prohlášení budou částku snižovat dle toho, jak budou přibývat noví uživatelé.

Pokud tedy narazíte na obsah, který je zapojen do Flattru, stačí kliknout. Nic víc. Stačí celý měsíc klikat a na konci měsíce Flattr spočítá vaše kliknutí a mezi autory obsahu rozdělí vaši částku, tedy minimálně 2€. Takže pokud oceníte 1 autora, dostane celé 2€, pokud jich bude 100, tak každý obdrží 0,2€. Pokud za celý měsíc ani jednou nekliknete, částka se převádí do dalšího měsíce (původně byla přesunuta na charitativní projekty).

Díky tomuto kouskování a rostoucímu počtu zapojených projektů do Flattru může časem vzniknout velká komunita jak platících, tak přijímajících a autoři by si mohli být i dobře oceněni za zajímavý obsah.

Flattr samozřejmě nikomu neodepírá poskytnout příspěvek autorům přímo a ve výši určené dárcem. Ale není to primárním cílem.

Co je Flattr je pěkně popsáno zde:

[youtube_sc url=”9zrMlEEWBgY” title=”Flattr.com” fs=”1″ hd=”1″ width=”550″]

 

Kdo u nás Flattr používá?

Flattr může používat libovolný web. Tedy jakákoliv služba, která se na Flattru zaregistruje a přidá ke svému obsahu magický “Flattr Button”. K dispozici je již samozřejmě nespočet pluginů do různých publikačních systémů a stále jsou vyvíjeny další.

U nás základní seznam projektů vytváří komunita kolem stránek Flattr.cz. Ale plný katalog zapojených projektů je samozřejmě přímo na stránkách Flattr.com.

Výhody Flattru

Výhodou je to, že je opravdu jednoduchý. Vše nastavíte jednou a poté se nemusíte již o nic starat. Pouze odměňujete pro vás zajímavý obsah. Ve Švédsku se šíří rychle, ale to samozřejmě neznamená, že bude mít úspěch celosvětový. Velkým, ač možná nechtěným, propagátorem je WikiLeaks.

U nás bude mít hlavně problém s tím, že čech je typický škudlil. Chce vše nejlépe zadarmo a nepřemýšlí na tím, že někdo musel obsah vytvořit a věnoval tomu svůj čas a energii. Dalším zabijákem Flattru může být vytvoření podobné služby například facebookem, což je určitě i velice pravděpodobné. Půjde asi i o to, jestli se s tím programátoři facebooku budou programovat sami, nebo nějaký podobný mikroplatební systém koupí.

Zaujal vás Flattr?

Na facebooku vznikla skupina, která si klade za cíl spojovat české propagátory této služby. Požádejte si o členství, pokud byste rádi přidali ruku k dílu. Členové této skupiny se podílí na tvorbě tohoto webu, který není oficiální prezentací služby Flattr.com a nijak nevyjadřuje její názory.

Flattr.com