Boty pro těžkého běžce

s velkou nohou…. A jak je těžké vybrat…
Aktualizováno 6.9.2022

Asi se ptáš, co je velká noha. Každý má to měřítko jiné. Je to jednoduché, moje běžná velikost je 46, běžecké boty musím mít 48-49. A to není jediný parametr, u mě musí být i široké a vysoké v nártu…

Úvod

Drtivá většina bot, vlastně asi všechny jsou vyráběny na nějakou hmotnost, která se u prodejců neuvádí. Takže když si koupíš botu a máš velký batoh běžecké nadváhy (třeba 20-30kg), tak počítej s tím, že ty boty prostě odejdou dříve, někdy i o dost dříve, než by člověk čekal.
Většinou to není to tím, že by ta bota byla špatná, ale prostě nevydrží. 

Další dobrá poučka je – čím bude na botě méně moderních technologií, tím to přijde dříve. Ale zase není nutné mít to nejdražší, co je na trhu. Nebylo by to asi ani vhodné, pokud by jsi si koupil nějakou super závodní obuv na pár km…

Navíc je potřeba počítat s tím, že když jsi těžký a potřebuješ objemovku, tak je dobré tam mít co nejlepší tlumení, aby to zbytečně neodnášely naše klouby.

Jak šel čas s mou obuví

Začínal jsem v lednu 2021 na cca 135 kg, v 03/2022 mám 115 kg.

artengoNěco jsem naběhal a nachodil v ARTENGO TS 590, jen 146 km a není se čemu divit. Ano, udělal jsem klasickou začátečnickou chybu. Vzal jsem boty, co jsem měl na normální chození. Ani to nebylo nic extra, tenisové z Decathlonu, v podstatě jediné, do kterých jsem se tam vešel. Dlouho jsem to v nich nevydržel. Tlumení byla jen klasická EVA pěna, ale jiné parametry, no špatné. Ale před vyřazením v tom pálila chodidla. 

salomonasamaPotom následovala druhá chyba. Objednal jsem pěkné boty ze Sportisima. Salomon XT Asama GTX (02/2021 – 1999 Kč) – trailovky, i když jsem k trailu zatím ještě ani nečuchl. No a protože jsem byl nedočkavý, tak jsem je nevrátil a ignoroval to, že nemají dostatečnou rezervu ve velikosti. Mám na nich 260 km chození a běhu, více chození. Vzhledem k přítomnosti membrány jsou v botníku a budou holt jen na zimu. Mají také dle popisu EVA pěnu a drop 11 mm Jo a pokud s nimi chodíte nebo běháte i na běžném asfaltu, tak celkem silně kloužou… Na terén, sníh a nepříznivé podmínky jsou dobré.

uache3Další botky byly Under Armour Charged Escape 3 EVO (koupeno 03/2021 a 07/2021 – 1499 Kč za pár) – silnice. S těmi jsem byl spokojený. První vydržely nějakých 670 km kombinovaného provozu chůze/běh, druhé mají zatím 760 km kombinovaného provozu. V mezipodešvi již mají Charged Cushioning pěnu, střední tlumení, určeny jako tréninkové a drop 10 mm. Není to tedy již EVA. Ale není to ani top model. Nyní se stále prodává různě s akcemi i bez za cca 1500 Kč+. A zakoupíte je za tuto cenu jak u řetězců, tak i ve speciálkách.
To, že nejsou již pro mě top jsem začal pociťovat někde mezi 400-500 km. Již bylo cítit, že mezipodešev není to, co to bývalo. Navíc při cca 600-700 km se mi u obou párů začal oddělovat svršek od podešve, viz foto. První pár je již vyřazený, druhý pár je už jen na “dochození”, viz fotografie. Po této zkušenosti jsem si zkoušel objednat další tři různé modely UA z lepších řad, ale nesedly bohužel ani jedny, byly úzké nebo s nízkým nártem. Na víc jsem už neměl sílu.

IMG_20220330_104635IMG_20220330_104652IMG_20220330_104722

 

 

 

mizunowp3Takže jsem vyzkoušel další značku. Mizuno WAVE PRODIGY 3 (07/2021 – 1899 Kč) – silnice. Cena už tak příjemná nebyla, byť sleva byla asi 40%. Mezipodešev Mizuno Wave (vlnovec), U4icx, drop 12 mm. Tady to bude krátké, byli jsme spolu jen 340 km, drtivá většina běh. Popraskaný svršek a totálně prodřené opatěnky až na výztuhy po tak krátkém čase znamenalo provést reklamaci. Uznána…. Nicméně, na to, že boty měli mít střední tlumení a univerzální použití, tak mi přišly celkem tvrdé. Oproti UA Charged Escape 3 jsem se v nich necítil moc pohodlně. Je celkem možné, že mojí váhu nedávaly. Střídal jsem je s UA a moc si je neoblíbil.

asicsgelexcite7Po Mizunech přišly první Asics. Gel-Nimbus23 – ale nesedly, tak jsem je vyměnil za Asics GEL-EXCITE 7 (09/2021) – silnice, výběhový model, již se neprodávají. Opět za velice solidní cenu 1299 Kč. Tréninková silniční obuv, nízké tlumení, 10mm drop, AmpliFoam a Gel v mezipodešvi. I když měly nízké tlumení, tak se v nich běhalo pěkně. Nemůžu si stěžovat. Ale přesto jsme spolu dali jen 427 km, drtivá většina běh. 27.3.2022 na závodu Křížová desítka v Hradci Králové se mi uvnitř boty prořízla výztuha a plast mi sedřel kus kůže na kotníku. Nebylo to vůbec příjemné, ale spíš bych to viděl na vadu kusu. To nízké tlumení jsem jako těžký běžec cítil, ale extrémně nevadilo. Na silnici držely dobře i za mokra. Při reklamaci nebyla ani podrážka ještě moc ohoblovaná. Ale těžšímu běžci přesto tuto řadu nedoporučím.

GELVENTURE8AWLZároveň s Excite 7 jsem si před zimou (konec 10/2021) zakoupil Asics GEL-VENTURE 8 AWL (1599 Kč) – trailovky (já bych řekl spíš silnice s lehkým trailem..), drop 10mm, mezipodešev gel. Zvýšená odolnost proti promočení. S těmito botkami jsem byl opravdu spokojený. Máme společných 870 km kombinovaného provozu (chůze/běh) a už jsou vyřazeny. Tlumení je již pryč. Podrážka je obroušená, ale ještě použitelná, nikde nejsou děravé. Opatěnky ohoblované. Tyto boty u mě dožily, asi by na lehčím běžci daly více kilometrů, ale já jsem spokojen. Z naší skupinky si je koupili další dva běžci a jsou též spokojeni. Opravdu dobrá bota za super peníze.

fujitrabucoskyAsics jsem si tak nějak oblíbil (Edit 6.9.2022 – no už moc ne…), a tak jsem si v lednu 2022 pořídil Asics GEL FujiTrabuco Sky (2659 Kč), což je krásná tempová trailová botka s pěknými technologiemi a 4 mm dropem. Mezipodešev FlateFoam s Rock Protection Plate proti ostrým předmětům. Není určitě na denní běhání (pro mě), ale spíš na rychlejší trénink a závody na nezpevněných cestách. Pěkně jsme se skamarádili, ale mám na ní zatím málo km. To je bota pro radost. Měl jsem strach z malého dropu, ale žádný problém jsem zatím nepozoroval. Mám na nich zatím 60 km, tak uvidíme při delším používání.

Edit 24.4.2022: Jsou na reklamaci. Po 90 km na několika místech popraskal svršek. A to mi tak krásně sedly, na rychlejší výběh super… Ale pokud vyjde verze 2 s upraveným svrškem, určitě jim dám ještě šanci.
Edit 3.8.2022: Peníze vrátili do měsíce, reklamace uznána. Dáme jim šanci v další verzi.

On Running Cloudventure 2Když odešly Venture 8 AWL do botového nebe, tak jsem koukal, jestli bych nezkusil něco jiného. Dlouho jsem pošilhával po On Running Cloudventure 2, tak jsem je zkusil objednat, ale neuchvátily mne. Obláčky super, ale ten svršek mi na trailovkách přišel takový divný, nepevný, krabatil se. Tak jsem je vrátil. Třeba zkusím někdy na živo přímo v Sanasportu více typů a uvidíme.

Hoka One One SPEEDGOAT 4Jako další jsem zkusil Hoka One One SPEEDGOAT 4, ty se mi líbily moc, velice kvalitní zpracování, pěkný vzhled, vysoká mezipodešev, dobrý pocit na nášlápnutí, ale… bohužel úzké :-(, což mě fakt mrzelo. A wide verzi, kterou též dělají, jsem ve velikosti 48 nikde nesehnal…

fujitrabucomaxTakže jsem si v březnu 2022 objednal osvědčenou značku Asics Trabuco Max (2779 Kč). Trailovou tréninkovku s vysokým tlumením a dropem 5 mm. Vysoká mezipodešev Flytefoam. Slibují vysokou schopnost udržení stálého tvaru, tak budu doufat. Zatím mám z bot velice dobrý pocit, mám na nich zatím 60 km, takže skoro nic, uvidíme časem. 
Update: po 100 km musím říci, že terén dávají dobře. Vyšší podešev je možná občas mírně nestabilní nebo možná klouzavá ponožka v botě, na to se ještě zaměřím. Ale co mě neskutečně štve, je ten velký jazyk. Pořád o něj brnkám druhou nohou a je taky potom neskutečně zahnojený :-D.

Asics Trabuco MaxEdit 10.5.2022: Mají za sebou 250 km. Běhám v nich kratší výběh a chodím. Ale po vyšlápnutí musím potvrdit některé recenze. Jsou to takové želé boty. Takže za mě do většího terénu určitě ne. Je možné, že u lehčích běžců se efekt želé tolik neprojeví, ale u mě ano. Na horším podkladu necítím takovou stabilitu, jakou bych si představoval a mám strach o kotník. Takže na zpevněnější cesty ano, na horší za mě ne. Na chůzi jsou super. Také mi na jedné botě prasklo oko, spojující tkaničky. To bych tak brzy nečekal.

Update: 3.8.2022: Používám je už jen na chození, viz minulý edit, jak běhám v jiných, tak v těchto nemůžu, na mě je to opravdu nestabilní (v terénu), možná je to vahou. Zatím je na nich 330 km. A ten jazyk je fakt peklo na běhání. Na chození jsou dobré, takže je prostě dochodím jako běžné boty.

Update: 6.9.2022: 400 km. Tak už mi občas začal vadit při chůzi i vysoký bok, který dře kloub u kotníku. Není to nějak extra zásadní, ale cítím dloubání. A hlavně se hrozně zanáší v lese podrážka a nechce to vypadávat.

Asics Glideride 2No a reklamaci GEL 7 jsem neměl žádné silnice. Objednal jsem si tedy tréninkové Asics Glideride 2 (2799-420 Kč sleva od Sanasport.cz). Mám na nich zatím “pár” km, ale jeví se zatím jako nejlepší silnice, co jsem kdy měl…. Bál jsem se té výrazné “kolébky”, ale jak jsem botu obul, tak mi to divné vůbec nepřišlo a přijde mi, že to při běhu pomáhá…

Update 6.9.2022. Mám na nich 330 km. Ale neměl jsem je cca měsíc na noze. Dnes jsem to zkusil na 5 km běh. Ale bohužel musím říci, že mé oboje Innov-8 jsou o hodně lepší. Po měsíci mi přišlo, že jsou dost těžké a hlavně, nesedí mi v nich pata ani při použití poslední dírky. To jsem nějak před tím neregistroval. Ale na běžné denní výběhy to bude dobré, ještě těch 300-400 doběháme nebo dochodíme.

Update 3.8.2022: Běhám v nich silnici, po 320 km zatím žádná závada. Nemám proti nim co říci. Nejsou tedy nejlepší, to byly Magic Speedy, ale na objem paráda.

Asics Magic SpeedS tím jsem si objednal i tempovky Asics Magic Speed (2599-390 Kč sleva). Zatím jsem je nevyzkoušel, ale je to taková jemná “šlupka” na silnice s celkem dobrým spodkem – tedy na první pohled. Uvidíme, co to přinese. Jsou to moje první boty s carbonovou výstuhou, která se táhne od středu chodidla ke špičce… A protože právě probíhá výzva (04/2022) Deset tisíc kroků a to není na nějaké rychlejší běhání ani pomyšlení, je potřeba objem a nahnat km, takže hlavní test bude v květnu a červnu 2022.

Asics Magic SpeedAsics Magic SpeedAsics Magic SpeedEdit 3.8.2022: Tak po absolvovoání několika tréninků a jednoho 5 km závodu půjdou také na reklamaci. Stejný problém jako u FujiTrabuco Sky, popraskaný svršek. Zatím jen na levé botě v místě ohybu a u levé boty evidentně prasknula i vnitřní karbonová deska. Při chůzi po schodech v botě neskutečně lupe a je to cítit i na rovině. Vyřazeno po 190 km… Škoda. Ale v druhé verzi jim dám opět šanci, na silnici byly super, fakt jsem s nimi byl spokojen. Příjemné, seděly mi, pěkně větraly. Krom popraskaného svršku a desky je znát opotřebení i na tlumící vrstvě, to bych po 190 km nečekal. Ale myslím, že bych těch 500-600 daly.

Update: 6.9.2022: Reklamace uznána. Vrátili mi peníze.

Inov-8 Ultra G300 MaxNo když odešly FujiTrabuco Sky na reklamaci, tak jsem si objednal na doporučení Trailrun.cz Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max z Runsport.cz (4499-450 Kč sleva). No musím přiznat, že proběhlo zamilování na první nasazení. Mají velké odpružení, mezipodešev s grafenem (pěna G-FLY), ale rozhodně není tak cítit jako u Trabuco Max. Bota není gelovitá a parádně drží. Zatím na nich mám 100 km a musím říci, že plná spokojenost. Nechají si říci i na silnici. Prostě se v nich ta silnice dá běžně běhat a na trailové podešvi to není znát. 
A ač na fotkách vypadají velice mohutně, ve skutečnosti nejsou.

Edit 3.8.2022: Jsou super, po 440 km nemám zatím jedinou výtku. Dokonce, když při půlce lehce otečou nohy, tak se vejdou…. Není zatím vidět ani cítit žádné opotřebení.

Inov-8 Parkclaw G 280Po reklamaci Asics Magic Speed jsem zkusil objednat z Best4RunInov-8 Parkclaw G 280. Cena byla 3199 Kč (sleva z 4590). Když se první Inov-8 osvědčily, proč nezkusit obojživelníka (gravel jako u kola). Podešev je z grafenové směsi G-GRIP s 4 mm vzorkem. Tlumící vrstva je tvořena grafenovou pěnou G-FLY. Drop 8 mm. Tlumení ve špičce 12 mm, pod patou 20 mm. Tak uvidíme, co tyto univerzálky přinesou.

Update 6.9.2022: Mám na nich zatím 120 Km. Něco kratšího a jeden půlmaraton. No zatím opět není co vytknout. Jen jak to není kopyto 5 jako u Trailflyultra, ale 4, tak by se šikly o půl čísla až číslo větší. Ale stejně je to na to pobíhání kolem komína, tak to bude ok. Na delší běh, jak půlku, bych to v nich neviděl, ale příště, s větší botou klidně.

skinnersNa Vinted jsem si pořídil Skinners 2.0 od někoho, kdo koupil špatnou velikost, cena 680 Kč (original cena 1390 Kč). Vůbec nevím, co od toho očekávat. Vyzkouším je nejdříve někde na tartanu a uvidím, jestli mi to sedne…

 

 

Shrnutí

A co říci závěrem? Když objednáváš boty a pokud jsi těžší běžec, opravdu přemýšlej. Nekoukej moc na to, jak je bota hezky barevná, jak svítí či nesvítí, ale hlavně koukej na to, jaké má technologie, tlumení a načti si a poslechni nějaké recenze.

Také je důležité vybírat dle zacílení boty, zda je tréninková, tempová, závodní. A také jaký má drop. Na nižší dropy bude lepší přejít až po nějaké zkušenosti. To, že mě přechod na 4-5 mm drop nic neudělal neznamená, že to nebude problém u tebe… Hlavně nerozhoduj se impulzivně. 

Ale hlavně, když začneš, tu dobrou botu si pořiď co nejdříve. Ne “až dle toho, jak mě to bude bavit”. Tuto investici je opravu potřeba udělat. Jde o tvé klouby. A hlavně nezapomeň, že bota musí být větší, než kupuješ běžně, alespoň o půl cm. Aby ti palce nenarážely do špičky. Potom jsou takové hezké, modré, černé a i slezou 😀 a to fakt nechceš.

Boty pro těžkého běžce