Blog Montyho

aneb co kutím

Názor na odtahy v KH

7. listopadu 2013

zakaz_zastaveniRáno, 6.11.2013 mi zapípal mobil a přišla první SMS – Nehoda na parkovišti. To se stává, občas při parkování do auta někdo ťukne, na sídlišti běžné. Ale potom začalo. Další SMS – Krádež kol, náklon a hned další SMS – Odtažení vozidla.

Bylo to jasné, včera jsem po dlouhé době nechal auto u OC Pasáž a zapomněl na úklid. Holt když jsem blbej, tak budu trpět a bude veselé ráno. Vytočil jsem 156, ať stopnou odtah, že jsem tam během pěti minut.

Obléknu se, letím tam. Auto je už naloženo. Tak s Městskou policií vyřeším pokutu. Strážníci od MP vyřešili vše v klidu, profesionálně. K jejich přístupu nemám co vytknout. Zaplatil jsem a jdu si vyřešit odtah.

Ceny odtahu

Tak se ptám kolik zaplatím, když jsem to stihl ještě než odjeli. A bylo mi oznámeno, že 1550 Kč, že to je odtah dokončený. Prý jak je naloženo, je to dokončený odtah a je to za plnou cenu. To mě dostalo. Pán od odtahovky AC BOSS to ještě připepřil poznámkami typu „To si to musíte hlídat, když tu bydlíte“, „To si to musíte zapsat do mobilu“.  Asi jako kdybych to nevěděl, prostě jsem na to jen zapomněl. Kdyby to bylo alespoň bez těch průpovídek.

Tak přijdu vytočen domů, sednu k PC a kouknu se na nařízení města z roku 2011 a zjišťuji, že nedokončený odtah je pouze za 650 Kč. Ha, říkám si, obrali mě. Ale potom se začtu…..

„Za nedokončený odtah se považuje zahájení úkonů vedoucích k uskutečnění odtahu, tj. stav, kdy již došlo ke spojení lanem navijáku odtahového vozidla s odtahovaným vozidlem (u   odtahového vozidla s rampou), nebo bylo-li odtahované vozidlo již vyzvednuto příslušným technickým zařízením odtahového vozidla, ale nebylo ještě na odtahové vozidlo naloženo(u odtahového vozidla se zdvihacím ramenem).“

„Za dokončený se odtah považuje od okamžiku, kdy odtahované vozidlo bylo již naloženo na vozidlo odtahové služby.“

A to když se koukneme na nařízení města, tak zjistíme, že hned, co tam auto složí, naúčtují parkovné za první den, tedy 190 Kč. Případně další příplatky. Docela by mě zajímala definice luxusního auta.

Takže si to shrneme. Odtah je dokončen tím, že auto naloží na odtahovku. Odvoz na jejich parkoviště a složení tam – tedy dle mne druhá polovina práce – je evidentně zdarma a nic nestojí. Jsem se chtěl pro zajímavost podívat na to, kolik stojí normální odtah od AC BOSS, schválně, kdo to tam najde? A to lze polemizovat i nad částečným odtahem.

Plně chápu, že práce musí být zaplacena, že se musí zaplatit vozidlo, zaměstnanci apod. Ale nechápu systém platby za odtah, který se stihne stopnout, auto neodvezou, nejsou tedy náklady na převoz a na složení na sběrném parkovišti. To je, dle mne, pouze okrádání zákazníka. Pokud by to bylo za sníženou sazbu, nemůže občan nic říci.

Řešení?

Nařízení Města Kutná Hora tu máme od roku 2011. Co kdybychom to zkusili změnit? Odtah přeci nemá být represivní, ale má zajistit volnost ulic při zónovém čištění. A udělat revizi nařízení po několika letech není nic špatného. Praxe ukáže, jestli nastavené mantinely jsou ty správné…

Taky by odtahy nemusela dělat externí firma, ale městská firma – Technické služby.
Pořídit Technickým odtahovku by nemusel být zase až takový náklad. Volné plochy tu ve městě máme. A i kdyby ne, auto lze posunout o kus vedle, do jiné ulice… Městská organizace by měla náplň práce a pro odtažené auto by se dalo dojít i pěšky (i kdyby bylo na nějakém parkovišti ve městě). Nyní Vás musí pro auto někdo na to sběrné parkoviště dovézt, což nemusí být pro odtaženého tak jednoduché.

Také by bylo dobré posunout čas na osmou hodinu, v 7:00 je dost lidí ještě doma i s dětmi.

qrCode

Komentáře

19 Comments

RSS
 • Jan says on: 8.11.2013 na 19:25

   

  Článek dobře napsaný,jen si myslím že 6.1.2013 úklid nedělají protože úklid je od dubna do listopadu.Souhlasím s většinou přítomných a chtělo by se to mu postavit.Také úklid od 7-16hod. je nesmysl když v 10hod. už tady není ani noha.

  • monty says on: 8.11.2013 na 19:47

    

   Opraveno, díky. Samozřejmě to bylo 6.11.2013

   • Jan says on: 9.11.2013 na 8:27

     

    Není zač já jsem si to myslel.

 • Roman says on: 13.11.2013 na 8:40

   

  Včera jsem to pozoroval ráno z okna (U tylova divadla) – značky se zónama byly „rozesety“ v okolí divadla cca před dvěma měsíci., Pohled na ty ulice je teď opravdu malebný. Navíc některé značky jsou zakryty jinými značkami – vzdálenost mezi jedním sloupem se značkou „zákaz odbočení“ a druhým sloupem se značkami, které vymezují zónu se zákazem parkování odhaduju tak na 3 metry.
  1. měsíc po úmístění (říjen) byli ještě „shovívaví“ a dávali jen upozornění. Zato včera a dnes už to frčelo na plno. Od sedmi najetý 4 odtahovky a hurá do práce.. 🙁
  Nejdřív jsem měl pocit, že tolik značek muselo stát dost peněz a je to mrhání, ale teď vidím, že je to vlastně dobrej kšeft – minimálně pro odtahovku.
  Kvůli množství značek (jedna nová nesmyslně zakazuje odbočit do Puškinské směrem k Akvaristice) jsem psal i na úřad. Odpověď je, že se tím budou zabývat (asi měsíc to trvá a nic se neděje)..
  Názor, že se to dá uhlídat a zaparkovat jinde je validní a nehodlám o tom vést při. Co mi ale vadí je typicky úřednický přístup. Léta tu TS trávníky sekaly cca 3 x ročně. Najednou to bude každý měsíc mimo zimy. Nevím, jestli o to stojím za cenu pohledu na 16 ks cedulí v nejbližším okolí domu.. To snad byla ta přerostlá tráva i lepší. Jak někdo zmínil, čas od 7:00 do 16:00 je opravdu dlouhá doba. Když vidím, kolik lidí od TS se na to vrhne, tak to musí mít komplet za 4 hodiny uklizený..
  Každopádně lidí, co tu bydlí se nikdo na jejich názor neptal. Úřad ví přece všechno nejlíp. Takže ráno naše ulice zablokovaná tak hodinu odtahovkama a auta, co jeli na parkoviště vedle divadla posílali ať to objedou – vjet do Puškinské paralelně s ulicí U tylova divadla nejde. Úžasnej obrázek.
  Mám z toho mumraje pár fotek – pro řidiče smutný pohled.. 🙁

Váš email nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *

*

Ověření *

Blog Montyho

aneb co kutím